От Хайнрих Шютц - през Бах и останалите гении на барока, класиката, романтизма - до втората половина на ХХ столетие. Всеки стилистичен пласт, композитор, епоха Дискау, един от гениите на камерното (и не само!) музициране, обагря с различни цветове на богатия си лиричен баритон; изгражда с почти непостижими нюанси на динамиката.
Кариерата му започва с Шубертов рецитал през 1947 г. - тогава е 22-годишен. Като американски военнопленник прекарва 2 години в различни лагери в Италия и там не пропуска възможност за артистична изява. Пак в същата година започва стремително певческата си кариера - замества в Реквием от Брамс внезапно заболял колега. Първи записи - на Шубертови песни (1947); първа грамофонна плоча - песни от Брамс (1949). Цяла шубертова колекция прави с EMI - първата серия е през 1951 г.
В предаването ще звучат няколко от песните от тази серия - всяка от тях с различно настроение, различна емоционална и темброва обагреност.
Внезапен преход - Волфганг Рим, роден през 1952 г., композитор, чиято вокална музика сякаш съзнателно е лишена тъкмо от вокалното звукоизвличане. Дискау майсторски нагажда гласа си към инструменталното мислене на Рим, същевременно успява да „стопли” емоционалната му индиферентност.
Почти три и половина века преди Рим - Хайнрих Шютц. Малко са неговите песни, всички са части от Кончерти сакри, в които Шютц прилага не само впечатленията си от монодията на Монтеверди, но и своеобразната свобода, която му дават забраните върху някои текстове, наложени по време на Трийсетгодишната война: освобождава текстовете за сметка на облигатните инструменти и набляга върху музикалния език. За Дискау Шютц е повод да осмисли идеите си за баланса между музикален език и слово.
17 октомври
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg