Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на будителите Радиотеатърът предлага един съвременен прочит на творчеството на Петко Славейков

БНР Новини
Снимка: детайл от корицата на "Юлия и клоуните" от Румяна Емануилиду

Вероятно думата, която най-точно обхваща необхватната творческа фигура на Юлия Огнянова, е Свобода. И тази дума сякаш е най-подходящата за Деня на будителите. Затова на 1 ноември ви предлагаме извънредно излъчване в празничната програма на програма „Христо Ботев“ -  „Дядо Славейкови бивалици-небивалици“ – радиовариант по едноименната театрална клоунада на Юлия Огнянова.
СнимкаЮлия Огнянова си тръгна преди месец от този свят, надживявайки тримата режисьори от прословутата „бургаска четворка“ – Методи Андонов, Вили Цанков и Леон Даниел. В личен разговор ми е казвала, че ще живее 84 години. Живя 93. Към смъртта се отнасяше както и към живота – свободно и с уважение. За театъра можеше да говори часове, дни, месеци и години и винаги да изрича същественото. Казваше, че спектакълът трябва да гръмне като шампанско, но до този гърмеж пътят беше дълъг, експериментален и често съпроводен с актьорски сълзи. Тя не фиксираше, тя раждаше в момента. Беше неумолим боец за висок естетически вкус. Никога не е кокетничела с конюнктурите, сменили се не един път в периода на дългото й човешко съществуване от гледна точка на човешките мерни единици,  но кратко – от гледна точка на загубата на творец от нейния ранг, с който една нация може само да се гордее. Завършва театрознание в ГИТИЗ, Москва. Дебютира на бургаска сцена с пиесата на Иван Пейчев „Всяка есенна вечер“ през 1959 г.
През 1984 година Юлия Огнянова създава драматизация за театрална клоунада по Петко Р. Славейков – компилация по диалози на П.Р.Славейков. За първи път тя претворява сатиричната му публицистика на сцената на Сатиричния театър по времето, когато директор е бил Младен Киселов. Въпреки неговото разрешение, се намесва цензурната комисия, която спира спектакъла. Недялко Йорданов, тогава директор на Бургаския драматичен театър, натоварва декорите, за да ги закара в Бургас, където спектакълът все пак вижда бял свят.
В деня на будителите Радиотеатърът с удоволствие ви предлага да чуете „Дядо Славейкови бивалици-небивалици“ – в памет на Юлия Огнянова и в памет на всички будителски гласове, които винаги ще пробиват тъмнината със светлината си.
Участват артистите: Вели Чаушев, Сава Пиперов, Иван Балсамаджиев, Живка Ганчева, Латинка Петрова и Веселин Цанев.
Режисьор – Илия Атанасов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02