Последният ден срещу Рождество отмина. Настъпи зимна, ясна нощ. Надникнаха звездите. Месецът се вдигна величаво в небето да посвети на добрите хора и на целия свят, та на всички да им бъде весело да коледуват и да славят Христа...
Така започва повестта на Николай Василиевич Гогол „Нощта срещу Рождество“. Предлагаме ви да я чуете драматизирана. Ще послушате как в небето над Диканка зла сила се опитва да развали святата нощ преди Рождество. Тя събира всички звезди в ръкава си и скрива луната в джоба си. И оттам нататък започват приключенията – страшни, фантастични и прекрасни.
Самият Николай Василиевич Гогол е бил странен и мистичен. И досега около него кръжат загадки. Приносът му към руската литература е огромен. Но около живота му има повече въпроси, отколкото отговори. Знае се, че е бил с лабилна психика, склонен към тежки депресии, както и че е автор на първото в света произведение в стил „хорор” – повестта „Вий”, която е написал през 1835 година. Имал е проблеми с общуването, не е понасял срещи с непознати, бил е пристрастен към сладкото. Работил е като чиновник, като преподавател, но никъде не се е чувствал на мястото си. Писането очевидно е било стихията му, въпреки че се смята, че няколко дни преди смъртта си е изгорил втория том на романа си „Мъртви души”, тъй е бил отчаян от написаното. Прекарва в чужбина близо 12 години, но се връща в Русия и в последните години от живота си попада под влияние на свещеника Матвей Константинович. Знае се, че той е подтикнал Гогол към гладуване и се смята, че това е отслабило здравето му. Но можем само да гадаем дали зад този външен факт не се крие някакъв път на духовно познанание и експериментиране. Гогол прекарва на този свят едва 42 години. По всичко личи, че трудно се е справял със земните си обиталища. Въпреки това, което е и без значение, тъй като не животът на талантливия писател четем, а неговите произведения, творчеството на Гогол има огромно влияние върху развитието на руската литература. Той е признат класик и на световната литература. Окачествен е като майстор на отрицанието и смеха. Приносът му е в реализма, с който описва живота – няма положителни герои, но има самият живот – точно такъв, какъвто е.
Превод и драматизация: Ребека Арсениева.
Участват артистите: Ириней Константинов, Петър Гюров, Катя Иванова, Меглена Караламбова, Константин Коцев, Любомир Младено, Веселин Цанев, Рут Рафаиова, Бианка Бенковска, Емил Манасиев.
Музика: Румен Бальозов.
Режисьор: Милена Кубарелова.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg