Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Снимка: Chris Watt

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За всичко това тя разказва така, както пише – с лекота. "Азбука на куклите" (A doll’s alphabet, 2017) е първият ѝ сборник, а разказите в него бяха определени от вестник "Гардиън" като "особено странни". Най-големият от тях – "Восъчко" е публикуван в англоезичното списание "Granta", а сега идва ред и радиотетатъра на програма "Христо Ботев" да ви представи негова драматизация. Първа и втора част на "Восъчко" можете да чуете съответно на 3и 10 октомври 2024 от 16 часа на вълните на програма "Христо Ботев".

Грудова пише с отдадеността на странно дете, което се опитва да убеди околните, че гротесковият свят на въображението му е реален. Захвърлен малко напред или малко назад във времето, този свят (може би) е претърпял някакъв странен и неназован катаклизъм, който го е превърнал в малформирана версия на нашия. Понякога много прилича на комунистическа работническа дистопия, друг път приема формата на алтернативна steampunk версия на Викторианска Англия, в която може да се родиш с крака на паяк, вместо с човешки, друг път е почти като нашия.

Има два елемента обаче, които не могат да бъдат пропуснати в разказите на Грудова, това са колкото оригиналните, толкова и морбидни фантастични и weird елементи и засилените до ниво на гротеска феминистки мотиви. Шевните машини, женските Фабрики, в които момичетата отиват на осем години, за да правят играчки за момчета, бременността, раждането, експлоатацията на женските тела и бедността съшиват или разшиват (както това става в разказа "Unstitching") феминистките дистопии на Камила Грудова. Да, паралели могат да бъдат правени и с Анджела Картър и с Маргарет Атууд, но на този етап смелостта и странният, лишен от жалост, а понякога и от свяст, поглед на Грудова обръщат шансовете в нейна полза.

В радиопиесата "Восъчко" ще чуете гласовете на артистите: Мариана Жикич, Албена Колева, Георги Власев, Донка Аврамова, Екатерина Гергинова, София Мраценкова, Мария Русева, Матю Бецински, Магдалена Бучкова, Теодора Янева, Габриел Петков, Калина Георгиева. За нейната реализация в студио работиха звукоинженерът Михаил Михайлов и звукорежисьорът Деница Диамандиева. Режисьор на постановката е Лилия Абаджиева.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02