Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники: Големите майстори на малката вокална форма – Маргарита Лилова

Маргарита Лилова
Снимка: личен архив
Западната преса често я определя като българо-австрийска певица – защото голяма част от кариерата ѝ е свързана с Виена. Щастливата ѝ звезда изгрява в 1961 г., когато печели награда на Първия международен конкурс за млади оперни певци в София. Тогава забелязват прекрасния ѝ тембрист мецосопран, подчертаната музикалност и артистичност. Канят я във Виена – за първи път излиза на сцената на Виенската щатсопер в 1963 година – като Амнерис. Пее със звезди като Карло Бергонци, Пласидо Доминго, Рената Тебалди, Джузепе ди Стефано...  Стремителна е международната ѝ кариера – в Метрополитън, Ла Скала, Лисео, Ковънт гардън, в Аржентина, в големите европейски столици... Богат репертоар, който включва основните мецосопранови опери на Верди, Понкиели, Сен-Санс, но и комични опери на Росини, Доницети, Моцарт – пръв я открива за Моцарт диригентът Йозеф Крипс.
В интервю споделя, че се насочва паралелно и към камерното пеене, за да уравновеси силно драматичния си мецосопранов репертоар. Но това е и вътрешната необходимост на големия музикант да разшири кръгозора си в по-изтънчена интелектуална сфера. Изнася рецитали с творби от Моцарт, Брамс, Малер, Де Файя, Мусоргски, Дворжак, с българска музика...
В предаването ще звучат песни от Моцарт, Брамс, Де Файя, Дворжак – Маргарита Лилова с пианистите Ерик Верба, Хелмут Дойч, Юри Буков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05