Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Императорите на сладоледа. Литературни есета” и други изкушения, но само за познавачи

Стоян Гяуров
Снимка: icecreamst.com
Преводачът, радиожурналист и блогър Стоян Гяуров е обединил 15 есета, написани на различни езици от различни автори, в една книга, озаглавена „Императорите на сладоледа. Литературни есета”. Заглавието е вдъхновено от стих на Уолас Стивънс.

Стоян Гяуров предлага в това издание едно хармонично съчетание от разнородни теми и творчески стилове. Авторите са от три континента - някои от тях вече познати с произведенията си на българските читатели, а други - за първи път представени на вниманието на родната публика.
Редом с нобеловия лауреат за литература от 2003 година - южноафриканеца Джон Максуел Кутси, откриваме есето на германската литературна критичка Ирис Радиш, а до тях - ирландския романист, поет, драматург и автор на „Маестрото” и „Заветът на Мария” - Колъм Тойбин.
Своето естествено място в изданието са намерили Алекс Рос - американският музикален критик, чиято първа книга с културна история на музиката на 20 век, получи широкото одобрение на публиката още през 2007 година, Буркхард Мюлер, преподавател по латински в Техническия университет на Кемниц и литератулен критик, но и Луи Менанд, американски университетски преподавател по литературна история, автор на списание „Ню Йоркър” и носител на награда „Пулицър”.
Разбира се, че този сборник с есета не би бил завършен без сред авторите му да присъстват английският литературен критик и есеист, преподавателят по практическа литературна критика в Харвардския университет Джеймс Уд - чели сме и на български език „Как действа литературата” или Джордж Стайнър - американският литературовед, критик, писател и педагог - познаваме издадените у нас „След Вавилон” и „Моите ненаписани книги”, или пък Мартин Мозебах - германския писател, носител на наградата „Георг Бюхнер”.
Сред великолепно преведените от Стоян Гяуров есета, откриваме и негови авторски текстове, които някак напълно естествено се вписват в контекста на цялото „гурманско” словесно пътешествие.
„Императорите на сладоледа. Литературни есета“ е ценна книга за подготвени и изкушени читатели - изкушени от литературата и литературната история, от музиката и историята й, както впрочем и от историята и алхимията на книгоиздаването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16