Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калин Вельов: Животът ни изпитва с търпение

От избори към латино или защо скутерите са полезни на всички, които искат промени

БНР Новини
Снимка: Александър Райчев

„Не карайте без предпазна каска!“ – така би започнал този разговор сега, но в оригинал стартира другояче. На втория ден след извънредните парламентарни избори през 2017 г. нещо в статуквото си отива завинаги. Причината е дори и в новите лица от музикантските среди, които бяха в различни партийни листи, и в това доколко преференциално бяха одобрени.

До кандидат-депутатската си изява на 10 години Калин Вельов е барабанист в детската група „Пим-Пам“ с ръководител Борис Карадимчев. Той е първият барабанист на популярната джаз фюжън група „Акага“, където свири от формирането на групата през 1991 до 1998 г. През годините свири в група Медикус, с Дони и Момчил и част от „Ку-Ку бенд“. През 1999 г. Калин сякаш рязко обръща посоката и заминава за Холандия, където учи в „Латино отдела“ на Консерваторията в Ротердам. През 2007 г. основава група „Тумбаито“, които свирят латино и салса.
Как ни изпитва животът и доколко трудно е да излезеш от Зоната на комфорт, в която си успял и доволен, за да се впуснеш в неизвестното? Има ли смисъл от политика днес и защо е важно да участваме в нея? Колко сладка е предстоящата латино вечер с „Тумбаито“ и кой е новият проект, по който работи Калин Вельов – отговор на този и други въпроси в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05