Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистката Мария Мартинова: Слънчевата светлина заслепява България

БНР Новини
Мария Мира Христова и Мария Мартинова (вдясно) в студиото на предаването.
Снимка: Кирил Чобанов

Поредната поява пред българска публика на световноизвестната пианистка Мария Мартинова е в рамките на „Пианисимо“ с брилянтно изпипаната музикантски програма „Тоналността устоява“ в контекста на музиката от началото на ХХ век до наши дни. В тандем с цигуларя Сирил Гарак, Мария Мартинова извършва поредния експеримент и предизвиква публиката дори с молбата да не прекъсва отделните изпълнения с аплодисменти по време на живия концерт в Първо студио на БНР. Във всяка молба на ексцентричната пианистка се крие дълбок смисъл и търсене на изхода от зациклянето, в което се оказват голяма част от съвременните музиканти, улавящи и достатъчно обърканите вибрации в хаоса на съвременното ни съществуване.

Мария Мартинова от години превръща концертите си във въздействащи спектакли, в които тя самата преминава отвъд образа просто на пианист, изпълнител, композитор... Вдигайки високо летвата, Мария предизвиква и с авторските си композиции, които обединява като „Кратки кошмари за пиано и цигулка“, като не спира да търси измеренията и в музиката на композитори като: Петерис Васкс, Любомир Денев, Арво Пярт, Густаво Бейтелман, Мирослав Данев.

Предстоящите планове на пианистката за България включват поредния предизвикателен проект „Славянска лудост“ – отново с цигуларя Сирил Гарак, който се очаква да бъде факт на родна сцена на 9 юни в София.

При следващото си завръщане в България Мария Мартинова се надява слънчевата светлина по-слабо да ни заслепява в опитите да надскочим или забравим реалността.
Специалното интервю, което Мария Мартинова даде за БНР, програма „Христо Ботев“, за пореден път провокира размисли за ролята на съвременната музика и съвременните творци в раждането на един по-добър и красив свят без лоша политика и войни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05