Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайни и загадки: Отровата, която уби цар Борис Трети

Гибелта на пеперудата в миналото променя света в бъдещето

БНР Новини
Царското семейство – цар Борис III, царица Йоана, княз Симеон и княгиня Мария-Луиза
Снимка: архив

След завръщането си от срещата с Хитлер през август 1943 г. цар Борис Трети прекарва два дни в София. На 18 август изкачва Мусала с княз Кирил и няколко приятели. Вечерта отсяда в двореца „Царска Бистрица“ в Чамкория. В събота, 21 август, е на лов за елени, а в неделя на 22 август дава аудиенция на военния министър Никола Михов за свикването на военни маневри. В понеделник, 23 август, се завръща в София. Същата вечер е поканен в резиденцията на италианския пълномощен министър. Предполага се, че именно там и въпросната вечер царят е бил отровен. На 24 август адютантът му е обезпокоен, че не е повикан, и открива монарха припаднал в банята.

Последните дни на българския монарх в откъс от разследването на журналистката Сима Владимирова. Въпросът за това кой би имал полза от смъртта на цар Борис Трети през август 1943 г., с оглед и на геополитическата конюнктура, е със съществен отговор и за днешна България като част от взаимоотношенията й с т. нар. Велики и други сили.
На какви по-малко известни факти се натъква Сима Владимирова по време на разследването си и кой има интерес да отстрани българския монарх във въпросния исторически период? – чуйте още в звуковия файл, в който прозвучава и гласът на цар Борис Трети, съхранен в „Златния фонд“ на БНР.
Следва продължение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биоразградимост

Анджела Иванова е част от малък екип, чието производство на биоразградими опаковъчно и ламиниращо фолио, е готово, буквално на "нисък старт" да започне с пълна пара. Годините експерименти, тестове, сертифициращи процедури и търсенето на машина се увенчават с успех, защото успехът определено очаква продуктите на компанията на Анджела и..

публикувано на 02.07.24 в 18:53

"Education+", или как да намерим своето професионално място в България?

А сега накъде?  Това е въпросът, който често си задават младите хора след завършване на университет. Точно за тях е платформата Education+. Тя е създадена от млади хора за млади хора и цели да се справи с младежката безработица. Тази иновативна платформа успя да впечатли журито на тазгодишното издание на “Академия за иновации”. В ефира на рубриката..

обновено на 02.07.24 в 12:45

Инж. Венцислав Славков: Спалните вагони са най-предпочитани, но местата са ограничени

В ефира на “Нашият ден” инж. Венцислав Славков , управител на "БДЖ – Пътнически превози" ЕАД, сподели информация за текущите инициативи и предстоящите подобрения в железопътния транспорт в България. Той разказа, че от вчера е започнал да работи извънреден сутрешен влак за Бургас , който спира на спирка "Искърско шосе",  за да осигури връзка с Летище..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11