Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Млади виртуози“ – 13 издание на международния конкурс

Милка Митева
Снимка: архив
Галаконцертът и награждаването на победителите от 13-ото издание на Международния конкурс „Млади виртуози“ е утре – събота, 8 април от 11 часа в Концертната зала на Националното музикално училище „Любомир Пипков“
Цяла седмица  малките участници от всички краища на света представяха пред авторитетното  международно жури своите програми за различни възрастови групи в категориите: Цигулка, Виолончело, Флейта и Кларинет.
През 2004 година, по случай 100-годишнината от основаването на първата българска музикално-образователна институция, се учредява и Международният конкурс „Млади виртуози“. Инициативата е на Милка Митева - директорката на НМУ „Любомир Пипков“. Оттогава конкурсът се провежда ежегодно. От  2013 година "Млади виртуози" е член на Европейския съюз на младежките музикални конкурси – ЕMCY (European Union of Music Competitions for Youth). Конкурсът е отворен към всички млади изпълнители от целия свят и дава нови възможности за участниците да се състезават и контактуват със свои колеги, да изследват и обменят оригинални идеи, да интерпретират класическа и съвременна музика, да представят своя талант пред големи музиканти.
От тази година организаторите на конкурса са решили  състезанието по цигулка да носи името на знаменития български цигулар професор Георги Бадев, а състезанието по кларинет - на професор Сава Димитров. За да се съхрани музикалната памет на България, още от предишните издания на конкурса част от специалностите носят имената на едни от най–ярките наши музиканти и педагози професор Сава Димитров, проф. Кирил Карел Стари, проф. д-р Добри Палиев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16