Животът ме интересува само в своето нелепо проявление. Геройство, патос, морал, хигиеничност, нравственост, умиление са ненавистни за мен думи и чувства. Но напълно разбирам и уважавам – възторг и възхищение, вдъхновение и отчаяние, страст и сдържаност, разпътство и целомъдрие, печал и горест, радост и смях.
Даниил Хармс
Даниил Хармс - поет, прозаик, драматург, детски писател.Наричат го абсурдистът преди Йонеско и Бекет. Творчеството му се появява на бял свят доста време, след като е сътворено и преобръща представите за началото на абсурдизма в литературата. Ако обичате предизвикателествата, Даниил Хармс е вашият автор. Странен, та чак се случва да е неразбираем. Но забавен, ярък, краен, парадоксален, ирационален, с неповторима и неподражаема естетика.
Даниил Хармс е псевдоним. Авторът е роден на 30 декември 1905 г. в Санкт Петербург, Русия. Умира на 2 февруари 1942 г. в Ленинград, СССР. Само на 36 години. Житейската му съдба е много тежка. Творческата също. Четящите хора по света научават за произведенията му едва през 60-те години на 20 век. Вярвал, че трябва да променя името си, за да му провърви, затова текстовете му са подписвани с десетки най-различни псевдоними. Но така и не се спасил от нещастията. Още в началото на творческото си съзряване, Хармс става един от основателите на авангардната поетическа група „Обединение за реално изкуство“. Но тогавашната власт я нарочва и обявява за хулиганска, което я приравнява към класовите врагове. Хармс, заедно с други писатели от групата, е изселен. Спират да го печатат. Няма доходи. Гладува. Но твърди, че писането е празник и че винаги трябва да се пише с интерес. Не спира да работи, много е продуктивен, пише всеки ден. Арестуват го няколко пъти, а през 1941 г. принудително го затварят в психиатрична болница , където умира от глад.
Пиесата „Елисавета Бам“ е едно от най-ярките произведения на Даниил Хармс.
Автори на радиоверсията на "Елисавета Бам" са актьорите: Ирина Дочева, Огнян Голев, Николай Върбанов, Елена Бърдарова и Китодар Тодоров. Режисьор – Веселин Димов.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg