Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмила Петрушевская, която не прощава

БНР Новини

„Литературата никога не се занимава с регулярния поток на живота, тя се занимава със събитията, произшествията, трагедиите”. Това изрича родената в Москва на 26 май 1938 година руска писателка Людмила Петрушевска, едно от водещите имена на съвременната световна литературна сцена. Петрушевска не е много обичана в Русия, тъй като не спестява критики към държавата под ръководството на Владимир Путин, но критики тя не спестява и на свещените имена на руската култура – споделя, че след като прочела „Дневник на писателя” на Ф. М. Достоевски, свалила портрета му от стената си. Прочее, Петрушевска не спестява остри думи и към цялото човечество, което слушателите на „Радиотеатър след полунощ” ще разберат на 23 април. Тогава ще чуят драматургичнитe миниатюри на Людмила Петрушевска „Изолационен блок” и „Чаша вода”, за да осъзнаят, че понякога тъкмо в най-обикновеното всекидневие се крият корените на огромни житейски трагедии. Петрушевска не жали никого, защо вероятно знае – когато спестяваш критики към човечеството, значи спестяваш откъм доброта и смисъл. Затова не прощава, но тъкмо в това нейно неопрощаване откриваме огромната ù писателска отговорност. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключенията на паячето Ай

Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..

обновено на 30.03.25 в 18:05

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35