След Пушкин и Римски-Корсаков животите, отношенията и конфликтът между композиторите Волфганг Амадеус Моцарт и Антонио Салиери вдъхновяват и една пиеса на Питър Шафър, чиято премиера е през 1979 година, а в през нощта на 4 и 5 май можете да я чуете и в часа на Запазена марка Радиотеатър по програма „Христо Ботев“.
Никога не знаеш какво точно ще разбуни въображението ти, какво точно ще е онова, което няма да те остави на мира, няма да те остави сам, и точно това е, което ми се случи и на мен, Питър Шафър.
Амадеус е най-напред сценичен текст, през 1981 година става сценичен текст, получил Tony Award за най-добра пиеса и премиера на Бродуей. През 1983 става радиопиеса, поставена от сър Питър Хол, режисьор и на театралната премиера и излъчена по BBC Radio 3. През 1984 година е направен на киносценарий от самия Шафър и през 1985 филмът на Милош Форман получава 8 Оскара.
Актьорът Саймън Калоу, който участва и във филмовата и в театралната версия на Амадеус казва след смъртта на Питър Шафър през 2016 година: Никога не сме имали дори едно единствено представление, по време на което публиката да не е напълно погълната и в това беше чистият театрален инстинктивен гений на Питър.
В четвъртък и петък на Английската радиотеатрална седмица Амадеус на Питър Шафър ще прозвучи и в българския ефир. И нашата постановка е аудио версия на театрален спектакъл на Младежкия театър с режисьор Гертруда Луканова, с участието на Николай Бинев като Моцарт, Николай Стефанов като Салиери и освен това Ваня Цветкова, Николай Клисуров, Панчо Чернев, Георги Джубрилов, Иван Налбантов, Иван Несторов, Николай Иванов, Иван Златарев и Петър Деспотов.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg