Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Словашкият агроном

БНР Новини
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов връчва на президента Румен Радев папка за успешно изпълнен мандат за съставяне на правителство
Снимка: БГНЕС

Имаме си вече ново правителство. Някои го харесват, други – не чак толкова. Редно е, обаче, да му осигурим спокойствие през традиционните сто дни и да му пожелаем успех.
А на мен ми се ще освен успех, да му пожелая и друго.
Но нека преди това да ви разкажа нещо, което ми се случи точно преди тридесет години – през 1987. Горбачов вече беше на власт, в Съветския съюз гласността и перестройката бяха в разгара си, ние тук четяхме в захлас „Огонек“, „Литературная газета“ и „Московские новости“ и се надявахме, че този вятър, който задуха там, скоро ще завее и тука, вярвайки на шопската мъдрост, че от тоя ветар завет нема.
Тогава ме изпратиха в командировка в бившата Чехословакия, по-точно в половината от нея – в Словакия. И понеже по онова време работех във вестник „Кооперативно село“(по-възрастните си спомнят, имаше и такъв вестник), та понеже работех в „Кооперативно село“, словашките ми домакини ме развеждаха главно из селата, за да видя какви са им текезесетата. Между другото техните текезесета приличаха на аптеки в сравнение с нашите аграрно-промишлени комплекси, но това е друга тема.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04