Присъствието на знаменития френски флейтист Еманюел Паю на българска сцена е осъществена мечта не само на артистичния директор на фестивала „Дни на музиката в Балабановата къща“ Мила Павлова, но и на много други музиканти у нас, особено на флейтистите.
Роденият в Швейцария възпитаник на Парижката консерватория, прочул се и като солист, и като първи флейтист на Берлинската филхармония, е едно от най-ярките имена сред съвременните изпълнители на духови инструменти. Роден е на една и съща дата с Моцарт – композиторът, който го е омагьосал като дете и го е накарал да избере флейтата, после му е донесъл успехи и слава като интерпретатор.
По време на репетиция с камерния ансамбъл "Софийски солисти" под диригентството на проф. Пламен Джуров, флейтистът даде интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", в което сподели, че от 30 години свири само на една флейта.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg