Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Катафалка, два носорога“ и синонимите на понеделника

Не познавам никой, който да обича понеделниците, но главният герой на романа „Катафалка, два носорога“ си има хем професионални, хем житейски причини за това. Той е чиновник. И никой от нас не е застрахован, че няма да се окаже на мястото му и няма да си зададе същите въпроси? По-важно обаче е, че авторът му – Петър Крумов – има творчески мотиви за избора на такъв герой. И е успял да ги защити в дебютния си роман. Ексцентрично ли е заглавието на романа „Катафалка, два носорога“? Да, то е озадачаващо, запомнящо се и оправдано, ако млад български автор иска да провокира любопитството на преситената от многокнижието публика, за да се прочете дебютната му книга. Не зная колко носорога ще се намерят там, но със сигурност читателите ще открият един нов млад български разказвач с усет за абсурдното, горчиво-ироничното и детайла.

А що се отнася до понеделниците на Петър Крумов – по-голямата част от тях е преминала досега в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където е следвал културология и в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ – където е завършил кинорежисура. На добър час на дебютния роман „Катафалка, два носорога“ и на автора – Петър Крумов пожелаха на премиерата в литературен клуб „Перото“ поета Марин Бодаков и Светлозар Желев, откривател-подстрекател и кръстник на ръкописа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руми Коцева пее коледни класики на български език

Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас.  Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..

публикувано на 04.12.24 в 08:45
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38