Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Василски: Празникът е тъжна работа, защото трябва да си весел

БНР Новини
Георги Василски
Снимка: БГНЕС





Снимка
„Празникът е тъжна работа“ е сборник със сатиричната проза на Георги Василски. Дългогодишният радиожурналист е автор и на книгите „За един рекорд“, „Новото време“, „Луканов, убиецът и другите“. Негова е и стихосбирката „Палачите обичат тихо“.
В книгата „Празникът е тъжна работа“ няма главни герои. Тя се обитава от малки човеци – родни гласоподаватели. И не защото от малкия човек герой не става, а защото не са за героизъм обстоятелствата. В такова време живеем – на помпозни думи и на дребни риби. Авторът, с присъщото му и в живота чувство за хумор, е уловил в този „раиран“ сборник от есета и диалози персонажите си такива, каквито единствено могат да бъдат – съвсем безобидни, средно находчиви, почти нормални. Редуващите се есета и диалози на пръв поглед не са свързани смислово, но точно тази контрастна смяна на жанровете и почти анекдотичната им краткост оставят у читателя усещането за сменящите се кадри от филм, в който абсурдното е смешно, смешното е горчиво, а авариен изход от това риалити няма.
Отделна творческа завист заслужават заглавията на Георги Василски: „Когато разоръжаването побеждаваше мира“, „Когато богатството не пречеше на щастието“, „Когато беше нужно да си умен“, „Когато екологията не беше всекидневие“, „Когато от излишества настана спестовност“, „Когато академиците ходеха между хората“, „Когато тъмното създаваше възможности“… И има още един аргумент в полза на запознанството с книгата „Празникът е тъжна работа“ – илюстрациите на художника Георги Трифонов-Майката.
Поетът и издател Румен Леонидов и художникът Георги Трифонов-Майката говорят в „Артефир“ за книгата на Георги Василски „Празникът е тъжна работа“. Актьорът Симеон Викторов чете есето „На Ал Капоне брат му е бил шериф“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23