Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Balkan Poetry Today 2017 – Поезия на Балканите днес 2017

Част от корицата на „Антология с поезия от Балканите“
Том Филипс е от Бристол. Той е поет и драматург. „Брегова защита“, „Сто мили северно от Тимбукту“ и „Няма време за надежда“ са заглавия на някои от неговите пиеси. На български език можете да прочетете стиховете му в книгата „Непознати преводи“, публикувана през 2016година.
Преди 10 години Том Филпс стъпва за първи път на този диаметрално отдалечен от Острова му полуостров, обединен почти метафорично от име Балкани. Албания е първата държава от европейския Югоизток, с която Том Филипс се запознава. Днес той е в България. Повод за срещата ни е поезията, написана на различни балкански езици и събрана от него в изданието на английски език Balkan Poetry Today 2017. Включени са стихове на 30 автори от 12 балкански страни. Дали това е антология в класическия смисъл или началото на литературно приключение – остава времето и англоезичните читатели да отсъдят. Самият съставител Том Филипс казва в редакционните си коментари при представянето: Сборникът „Балканската поезия днес“ не претендира да е цялостно проучване. Нито пък обединява „най-големите хитове“. В този брой не са представени нито всички страни от Югоизточна Европа, нито всички балкански езици. Възможно е и читателите, които вече са запознати с поетите от този регион, преведени на английски, да се учудят на някои от по-забележителните отсъствия. Това обаче е списание, а не представителна антология и политиката ни просто е да публикуваме най-добрите работи, с които сме се запознали – да осъществим една по-различна среща без амбициозната задача да обхванем поетичната продукция на целия регион.
Българските поети, представени в англоезичната антология Balkan Poetry Today 2017 са Аксиния Михайлова, Александър Шурбанов, Владимир Левчев, Амелия Личева, Илиан Любомиров, Мила Ламбовска, Димана Иванова, Петър Чухов.
В една от малкото публикации в мрежата за Balkan Poetry Today 2017 през юли срещаме и насърчаващия коментар за антологията на Ян Бринтън: В един свят на ограничаване този нов сборник е освежаващ: той отваря врати на всяка страница.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руми Коцева пее коледни класики на български език

Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас.  Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..

публикувано на 04.12.24 в 08:45
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38