Калина Богоева е възпитаник на първия випуск на известната българска прима Лили Барон. После минава през руската школовка в Московското хореографско училище с педагог Елисавета Герт. А след това започва сценичната й реализация в роли както от класическия репертоар, така и в съвременни балетни спектакли. Сред коронните й роли са Одета-Одилия в „Лебедово езеро“, Мирта и Жизел от едноименния балет, Зарема от „Бахчисарайски фонтан“, Китри от „Дон Кихот“, Господарката на Медната планина от „Каменното цвете“, Мехмене Бану от „Легенда за Любовта“ и най-запомнящата се Папеса Йоанна в „Папеса Йоанна“. Родната публика се е наслаждавала на Мария от „Дъщерята на Калояна“, Стуна от „Нестинарка“ и Яна от „Змей и Яна“ в артистичната интерпретация на Калина Богоева. Но още една важна и значима роля е била по силите на тази голяма балерина – ролята на балетен педагог. Този талант го забелязва в нея Олга Тарасова, при която Богоева се дипломира през 1985 със специалност „балетна режисура“. И българската балетна артистка не подвежда наставницата си – тя успешно се реализира и като изпълнител, и като педагог, и като хореограф. Като се вгледаш обаче в творческата й биография – се замисляш колко дълги ли са били денонощията според часовника на Калина Богоева? Защото докато активно готви танцовите си сценични образи, тя в същото време е заета и с преподавателска, и с хореографска дейност. Още на Първия международен балетен конкурс – Варна през 1964 година Калина Богоева завоюва сребърен медал. А някъде по същото време тя вече подготвя и бъдещите медалисти за същия конкурс – да не забравяме, че няколко випуска са нейни възпитаници в Държавното хореографското училище.
Калина Богоева е създател и ръководител на специалността „Балетна педагогика“ в Държавната музикална академия. Преподава методология на класическия танц, композиция на танца и балетна педагогика. През 1994 година се налага точно тя – признатият авторитет в областта на методиката на класическия танц и репертоар – да поеме директорския пост на Балет „Арабеск“. Още на следващата година тя успява да създаде конкурс за съвременна хореография на името на голямата хореографка Маргарита Арнаудова.
И днес българският балет, младите балетни дарования, овладяването на майсторството в класическия танц са кауза за невероятната Калина Богоева. Тя е неуморна и като президент на Международната лятна академия по танц във Варна. Родният балет нямаше да бъде същият без ярките личности и артисти със съзидателния потенциал на Калина Богоева.
Честит юбилей!
В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..
Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg