Още първият роман на съвременната холандската писателка Маренте де Моор „Нарушителят”, свързан с темата за емиграцията от Източна Европа, е оценен от читателите и критиката. Причината е не толкова в избора на темата, колкото в особеното очарование, което притежава разказвачката Маренте де Моор. То се дължи и според самата писателка на влиянието на „руската школа“. Факт е, че Маренте де Моор след дипломирането си в Университета на Амстердам – специалност „Славистика“, прекарва почти десетилетие в Русия като кореспондент на някои холандски медии, успявайки да съчетае престоя си с обучение и в театрална школа. Оттам, навярно, е тази особена мекота, загадъчност и прецизност в детайлите в художествения език на младата холандска авторка. Това особено силно се долавя в романа, който тя представи и пред българските читатели „Нидерландската дева“ – в чудесния превод на именитата ни преводачка Анета Данчева-Манолова. „Нидерландската дева“ съвсем заслужено е удостоен през 2011 година с голямата холандска литературна награда АКО. Книгата е и сред носителите на Европейската награда за литература 2014 година.
„Нидерландската дева“ е красив, но тревожен роман. Мястото на действието е гранично – буферната зона между Белгия, Германия и Холандия. Времето, в което Маренте де Моор разполага сюжета е гранично – между Първата и Втората световна война. Главната героиня е на прага между детството и зрелостта. 30-те години на 20 век в самото сърце на Европа – една млада жена губи девствеността си, няколко държави – своите илюзии, а цял континент – аристократичните си маниери и рицарските си идеали.
Но и на фона на голямата история животът някак си тече: немско имение, езда, обучение във фехтовка с рапири, четене на сантиментални романи, писане на писма, старинни гравюри, мечтателност, танци и флиртове под звуците на грамофон, ароматни лимбургски гозби на голямата обща трапеза, сантиментални планове за бъдещето… В предговора към изданието преводачката Анета Данчева-Манолова обобщава атмосферата в романа „Нидерландската дева“ от Маренте де Моор така: На фона на романтично бленуване, първата любов, съзряването и еротични изживявания в идиличната обстановка на едно имение се дочува подрънкването на оръжие, надвисват сенки. Долавят се смътни предчувствия за настъпващи брутални сили, този път със свастика на ръкава, които помитат стария изтънчен свят с хусарската му доблест, дуелите, мъжката чест и женската вярност, обезсмислени от войната.
Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg