Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Неона“ – една възможна версия на бъдещето

БНР Новини
Вера Водински (вдясно) - работен момент
Снимка: личен архив

Руската режисьорка Вера Водински гостува в София с късометражния си игрален филм „Неона“ на 13-ото издание на Международния студентски филмов фестивал „Ранно пиле“.

„Неона“ – лаконично като време и пестеливо откъм изразни средства – разкрива пред зрителите една напълно възможна, но плашеща версия на бъдещето. „Засега спасяваме телата…“ – още през 20 век горчиво констатира един от екзистенциалистите. А във филма на Вера Водински можем да усетим и резултата от това „спасяване“ – студ, самота и съвършени външности. Младата руска режисьорка не се и опитва да прави твърде далечен във времето и пространството художествено-футуристичен скок. Мястото е Земята. Човеците, дръзнали да потърсят близост, незабавно са докладвани и санкционирани. Нищо лично. Така „безопасно“ е организирано обществото. Авторката прогнозира с филма си бъдещите последствия след едно предложение, направено по време на световна конференция на ООН в Пекин през 1995 година.

Жанрът на филма „Неона“ е еротична антиутопия. В екипа на кинолентата са актьорите Антон Стреляев и Галина Сулина, операторката – Любов Князева, продуцентката – Арина Шакун. Другите филмови заглавия в творческата биография на Вера Водински са „Родителите ми пристигнаха при мен в Шри Ланка“, „Руският танц на Окада Йосико“, „Поднебесие“, „Тъмна история“ и др.

Вера Водински е завършила ВГИК в Москва. Тя е преминала и през Майсторската академия на Никита Михалков в групата на Владимир Хотиненко. На някои от филмите си е и сценарист.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руми Коцева пее коледни класики на български език

Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас.  Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..

публикувано на 04.12.24 в 08:45
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38