В предаването „Звукови хроники“ ще слушаме прогресив рок в изпълнение на британска рок група „Кинг Кримсън“. Тя е създадена от китариста Робърт Фрип и барабаниста Майкъл Джайлс през 1968 година.
„Кинг Кримсън“ излизат на рок сцената във време, в което прогресив рокът се развива изключително бързо на британската сцена. Ще слушаме техни композиции от от албума им In the Wake of Poseidon. Името е дадено на групата от поета Питър Синфийлд.
„Кинг Кримсън“ оставят важен музикален отпечатък в прогресив рока, благодарение на китариста Робърт Фрип и барабаниста Майкъл Джайлс. Робърт Фрип освен китарист, е и продуцент и композитор. Музикалната му дейност заема период от пет десетилетия като продължава и досега.
Всичко започва от една обява във вестник през далечната 1967 година. В нея се търси пеещ органист - доста странна обява сама по себе си. Тя е пусната от басиста Питър Джайлс и неговия брат барабаниста Майкъл Джайлс. Тримата сформират триото „Джайлс енд Фрип“, като в тази формация успяват да реализират два сингъла и един дългосвирещ албум. Но групата няма комерсиален успех, бива почти тотално отхвърлена като безперспективна от тогавашната музикална критика и скоро след това се разпада.
След това Фрип и Майкъл Джайлс започват да планират създаването на нова формация. През 1968 двамата, заедно с Грег Лейк, Питър Синфийлд и Ян Макдоналд създават „Кинг Кримсън“. Първият им албум, In the Court of the Crimson King, излиза в края на 1969 г., като получава различни отзиви от възторг до пълно отричане. Времето обаче е най-добрият съдник и днес датата 10 октомври 1969 година, когато излиза албумът, неофициално се приема за рождения ден на прогресив рока.
петък, 24 ноември, от 17.30 часа
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg