Трансплантация на корали дава надежди за спасяване на Големия бариерен риф - най-голямата система от рифове, намираща се край североизточния бряг на Австралия.
Корали, отглеждани в една част на Големия бариерен риф, бяха успешно трансплантирани в друга област. Така австралийските учени се надяват да възстановят увредените екосистеми по целия свят.
В проучването на остров Херън, в близост до източния бряг на Австралия, изследователите събрали голямо количество коралови яйца, грижили се за тях и след това ги трансплантирали в райони с увреден риф. Когато се завърнали осем месеца по-късно, те открили млади корали, в напълно добро състояние.
Учените се надяват по този начин да спасят Големия бариерен риф, най-голямата жива структура на Земята, след като вече втора година се наблюдава избелване на коралите, породено от затоплянето на морето.
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg