Напоследък все по-често чуваме да се говори за настъплението на четвъртата индустриална революция, популярна и като „революция 4.0“, която се надстроява над третата, известна също като компютърна или цифрова. Сред нейните определящи характеристики е т.нар. „3D печат“, с чиято помощ производството още в наши дни се осъществява на практика преимуществено не чрез отнемане, а чрез добавяне на материал. Вече са факт първите 3D инструменти, импланти, мостове, сгради, самолети.
Заедно с декана на Машинно-технологичния факултет на Техническия университет в София проф. д-р Георги Тодоров очертаваме потенциала и авангардните приложения на тази технология, чрез която се работи и в научно-изследователската лаборатория „CAD/ CAM в индустрията“, създадена в Университета.
„Вечният двигател“: програмистът Григор Гачев – кои от познатите в наши дни технологии ще изчезнат до 20 години?
„Златното сечение“: д-р Ставри Николов от първата „жива лаборатория“ у нас, включена в Европейската мрежа на живи лаборатории в България за проекта WEAR Sustain, който издирва учени, дизайнери, хора на изкуството и инженери за създаване на ново поколение носими интелигентни дрехи и аксесоари.
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg