Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудото шоколад – Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..."

Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът.

Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали истински шоколад, а може би, защото не знаете как и къде се раждат съставките му. За всичко това и още много за шоколада искаме да ви разкажем в петте епизода на тази "Радиоенциклопедия".


Епизод едно се връща назад във времето на маите и ацтеките, които първи започват за пият напитка, която днес можем да наречем горещ шоколад. Разказва за това как преди да се превърне в изкушаващото нежно блокче, с лъскава повърхност, която се топи докато става част от нас или пък в "божествена напитка" шоколадът изминава дълъг път.

Отначало той е просто какаов плод. Да, плод. Расте на дърво, което, представете си, вирее само в определени части на света. Отглеждат какаото насред екваториалната джунгла, режат го с мачете, защото дървото му няма клони, а плодът расте направо от стеблото и после го оставят да ферментира.


Какаовото дърво е както казва един от събеседниците ни "сякаш нещо, което не идва от този свят."

От този първи епизод ще научите много любопитни истории от нашите събеседници, някои от които са посетили Перу и други места, където расте какаото и от първо лице разказват за джунглата, за чудото на ферментацията, държали са в ръцете си какаови шушулки във весели цветове, докосвали са нежните какаови зърна, после грижливо са ги обработвали за да ги превърнат в шоколад за всички нас.


В епизода участват: шеф Ради Стамболов, Красимир Бенямин, собственик и съосновател на шоколадова фабрика в София, Магдалена Кърлет. консултант по здравословно хранене, Антон Кринчев, собственик и съосновател на малка шоколадова лаборатория в София.


Снимки: Антон Кринчев и Красимир Бенямин и двамата пътували до местата, където се ражда какаовият плод.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42