Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„От Мърквичка до Минотавъра“ – в търсене на огледалото

| обновено на 28.01.18 в 13:56 БНР Новини

Днес – 25 януари, от 18.30 часа в Националната художествена академия (НХА) в галерия „Академия“ ще бъде представена най-новата книга на медийния наблюдател, литературен критик и публицист Митко Новков „От Мърквичка до Минотавъра“. Всъщност точно НХА е най-естественото място за представяне на тази есеистична книга, между кориците на която авторът подрежда експозиция от познати картини на големи български художници. Обаче, ние не сме поканени да съ-зерцаваме изобразеното, а по-скоро да се огледаме в картините. От видимото и видяното, между портретите, пейзажите, натюрмортите има доста по-далечни и често отвъднационални посоки, версии, входове и аварийни изходи. И публицистът ги е потърсил.
Не за първи път Митко Новков определя на читателите среща между картини – спомнете си предишната му книга „От Медуза до Магрит“. Не зная дали прочелите я са вече подготвени и за приключението „От Мърквичка до Минотавъра“, но поне са наясно с този митконовковски жанр – „четене на картини“. Явно заглавията и на двете книги с рамката „От-до“ не са знак за изчерпване на темата, а по-скоро код за хронология. В границите на хронологията „От Мърквичка до Минотавъра“ през текста и картината, сред амалгамата от изобразително изкуство, герои от националната история и култура, литература, поезия, ноктюрни и натюрморти, естетическа съпротива и старопланинска меланхолия, авторът търси българското – какви сме и защо сме такива? Там ни подмамва Митко Новков – назад в предишни времена, съдби и състояния и напомня: Всяко време има свой поглед, свой звук, както и свой слух.
Едно от най-поразяващите оръжия на книгата „От Мърквичка до Минотавъра“ е езикът и демонстрираните от автора ѝ хиляда и не една възможности за употребата му. Митко Новков е в стихията си – тоест е себе си. От първата до 530-а страница на тази диалогична книга с рубенсови мащаби. И признава, че се е притеснявал да не бъде много академичен, а иначе... всичко, което лексиката позволява, защото няма неправилна и неприлична дума. Ако ти върши работа в текста, е добре дошла.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Варвара

Днес християните почитат Св. великомъченица Варвара

В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..

публикувано на 04.12.24 в 08:52

Руми Коцева пее коледни класики на български език

Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас.  Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..

публикувано на 04.12.24 в 08:45
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15