Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енциклопедия на шпионите – от Ханибал до Анна Чапман

БНР Новини

„Енциклопедия на шпионите“, съставена от Красимир Тодоров, няма претенции да разсекретява и осветява нито един от действащите днес функционери от „невидимия фронт“. Не се надявайте да откриете имена, които вече не познавате от филмите, книгите и историческите справки. Стойността на книгата е в детайлите от биографиите на нейните герои и във възможността да се сравняват мотивите за избора на тази древна професия. Защото – оказва се – това не е принудителна дейност, а начин на препитание и нагласа – поне от 3 в пр. н. ера до последния шпионски скандал с Анна Чапман. Не са чак толкова много жените сред тези 36 агенти, шпиони и разузнавачи, чиито имена ни припомня енциклопедията. И ако името на Мата Хари е станало почти нарицателно за жените от кариерата, то за Мелита Норууд и за резултата от дейността ѝ научаваме може би за първи път. Но пък има специален раздел за писателите-шпиони, който навярно ще повлияе на начина, по който особено чувствителните интелектуалци четат Греъм Грийн, Съмърсет Моъм, Кристофър Марлоу, Даниел Дефо…

Колкото до Ян Флеминг – вероятно е в „Енциклопедия на шпионите“ да намерите не само неговата биография, а и тази на прототипа на героя му – агент 007. 

Дискретният иначе съставител на изданието Красимир Тодоров не си е спестил за читателите старата шега: Каква е разликата между шпионин и разузнавач? Няколкото милиона в повече – изкушавам се да отговоря автоматично на въпроса аз, мислейки си всъщност не само за разликата в бюджетите на филмите за Джеймс Бонд и на филма „17 мига от пролетта“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руми Коцева пее коледни класики на български език

Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас.  Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..

публикувано на 04.12.24 в 08:45
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38