Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Щерев – акордеонът е уникален инструмент, при него звукът има невероятната способност „да диша“

Български изпълнители, 30 март, от 23.00 часа

Красимир Щерев
Снимка: личен архив

В последния час на петъчната вечер на 30 март в предаването „Български изпълнители“ ще изненадаме меломаните с един на пръв поглед нетрадиционен подход към съвременната класическа музика. Ще се пренесем в познатия и непознат свят на един от „най-темпераментните“ инструменти, който винаги възпламенява сърцата и създава неповторима атмосфера навсякъде, където се появи. Наш верен водач в това любопитно пътешествие ще бъде един креативен, изключително талантлив и позитивен български музикант, чието изпълнителско майсторство заслужено се радва на световно признание – акордеонистът Красимир Щерев. Роден е през 1969. Първите му стъпки в изкуството са подкрепени най-напред от опитното ръководство на Надежда Ничева в музикалната школа в Казанлък, а след това и от Петър Маринов в Средното музикално училище в Пловдив. Вдъхновен от всички класически жанрове, още в ученическите си години Щерев е силно привлечен от съвременната музика, специално създадена за любимия му инструмент. Тази страст го отвежда в Университета за музикални и сценични изкуства в Грац (Австрия), както и в Дания, където е стипендиант на Кралската музикална академия, дипломира се като акордеонист-солист, а негови учители са корифеи: Могенс Елегаард, Джеймс Краб и Георг Шулц. От 2003 година Красимир Щерев е член на състава Klangforum Wien. Кариерата му на майстор-акордеонист е блестяща: участия в различни камерни ансамбли, изяви като солист с оркестри на големи сцени и престижни международни фестивали. Свирил е с прочути световни състави като Виенската филхармония и СО на Австрийското национално радио, Берлинския СО, филхармониите на Лондон, Лос Анджелис и Любляна, Tonkünstler Оркестър, Солунския държавен СО, а сред диригентите, с които е работил са легенди като Пиер Булез и Даниел Баренбойм, както и Сусанна Мелки - една от най-успешните жени на диригентския пулт днес. Красимир Щерев обича децата и участва активно в осъществяването на детски театрални и танцови продукции. От 2015 година ръководи клас по акордеон във Висшето училище за музика и театър в Мюнхен, като се насочва към разработването на специален акордеонен репертоар. Много изтъкнати съвременни композитори като Петър Керкелов, Симеон Пиронков, Драгомир Йосифов, Ребека Саундърс, Хая Черновин, Бернхард Гандер, Михаилис Лапидакис, Олга Нойвирт, Бернхард Ланг, Зесес Сеглиас, Пиерлуиджи Билоне, Петер Аблингер, Аурелиано Катанео и Ханс Кершбаумер създават творби, специално посветени на него.

„Акордеонът е инструмент, който има уникалната възможност да се смесва с различните видове звучене на струнните и духовите инструменти… при него звукът има невероятната способност „да диша“… Много е важно създаването на оригинална литература за акордеон, защото инструментът има изключително дълбоки традиции в българската музика. Въпреки че, може би така наречената „класическа“ гилдия още не го е открила напълно за себе си, предстои той да бъде въведен много широко в оркестровото, камерното и изобщо в ансамбловото музициране“ - това сподели Красимир Щерев за слушателите на програма „Христо Ботев“ по време на гостуването си на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе. Останалата част от разговора с него, както и виртуозните му изпълнения ще прозвучат в петък – 30 март, от 23.00 часа на вълните на програма „Христо Ботев“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Радиосимфониците изпращат 2024 година с музика на Гершуин

На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..

публикувано на 17.12.24 в 11:50
Люси Дяковска

"Бяла Коледа" от Плевенската филхармония и Люси Дяковска

Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..

публикувано на 17.12.24 в 08:20

Лаура Паузини с първи концерт в България

Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..

обновено на 16.12.24 в 13:12

Коледен дух и музикални изненади: Околосветско пътешествие с Детския радиохор

На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..

публикувано на 16.12.24 в 11:42
Георги Стрезов

Георги Стрезов: Ако наистина обичаш нещо и му посветиш внимание и страст, то ще даде резултат

Георги Стрезов е сред най-изявените млади български композитори, диригенти и оркестратори. Първият му досег с музиката е на 6 години, когато започва да свири на пиано, а по-късно проявява интерес към композицията. В биографията му присъства музика за различни телевизионни сериали, пълнометражни и късометражни филми, театрални продукции, телевизионни..

публикувано на 16.12.24 в 08:20