Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За едно обединение като дребен бизнес

БНР Новини
Момиче си прави селфи на фона на огромно румънско знаме по време на манифестация на централния площад в столицата на Молдова – Кишинев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Почивните дни в Молдова се отчетоха с няколко дребни общински манифестации в подкрепа на обединение с Румъния. Те са и отговор на отговора на тези искания, даден от президента Игор Додон преди няколко дни – юнионистите, т.е. борците за обединение, са по-лоши от сепаратистите. Сепаратистите се опитват да отцепят част от страната, а юнионистите искат да я вземат цялата.
По последни данни не повече от 15-16% от молдованите виждат бъдещето си в това обединение. Като единствен, лесен и подарен път към европаспортите, към ЕС и очакваният златен дъжд от него. Мнозинството румънци също не изгарят от желание за нови съотечественици. Въпреки същия език.
Сегашна Молдова, бивша Бесарабия, е била част от Румъния само от 1918 до 1940 година. Унията е станала в три часа след полунощ, в присъствието на една четвърт от тогавашните молдовски депутати, на румънска жандармерия вътре и румънски войски около Кишиневския парламент. Впрочем така Румъния е добила и Банат и Трансилвания. Като армейски колонизирани парчета от изчезналите Руска и Австро-унгарска империя. И по волята на победителите, които заложиха Втората световна война. По време на онези 22 години нито една румънска лея не е била вложена в инфраструктура или индустрия на изток от Прут. Парчето земя, наречено Бесарабия, е било аграрен придатък за бързо експлоатация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14