„Баядерка“ е създадена през 1877 г. и жъне огромен успех още на премиерата си. Оригиналното произведение е в четири действия и седем сцени, но поради огромния ресурс, който изисква, почти винаги се поставя в съкратен вариант по версията на Кировския балет от 1941 г. Творбата е базирана на баладата на Гьоте „Богът и баядерката“, която пък е заимствана от древноиндийска творба. Знаменитата „Сцена на сенките” пък е вдъхновена от илюстрациите на Доре към „Рай“ на Данте Алигиери. В България „Баядерка“ е поставена за първи път едва през 2012 г. на сцената на Софийската национална опера и балет.
„Баядерка“ разкрива трагичната любовна история на индийската танцьорка в храм Никия и воина Солор. Любовта им разгневява великия брамин, влюбен тайно в танцьорката, и принцеса Гамзати, влюбена в Солор. Раджата, баща на Гамзати, е обещал на дъщеря си Солор за съпруг. Отмъстителната принцеса скрива змия в кошница цветя, предназначена за Никия. По време на танца на баядерката на празненство в храма тя е смъртно ухапана от змията. Браминът предлага противоотрова на Никия в замяна на любовта й, но тя отказва. Умирайки, тя напомня на Солор за неговата клетва за вечна вярност. Солор е съкрушен от смъртта на любимата си. Под влияние на опиати той се пренася в Царството на сенките, където среща духа на Никия. Завърнал се в реалността, той не може да се отърси от спомена за срещата. На сватбеното тържество на Гамзати и Солор, преди размяната на клетвите за вярност, храмът е срутен от земетресение. Всички загиват, а духовете на Никия и Солор най-накрая се събират в отвъдното.
Сценографията на новата постановка на Бургаската опера е дело на Иван Токаджиев. Художник на костюмите е Цветанка Стойнова. В звуковия файл чуйте интервюто с хореографа-постановчик Веса Тонова в предаването за музикално-сценични изкуства "Каста дива".
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg