Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За транспорта и като предизборна кампания

БНР Новини
Транспортните фирми осигуряват 15% от БВП на страната
Снимка: БГНЕС

Петнадесет процента от брутния вътрешен продукт на страната ни се осигурява от транспортните фирми. Те са над 12 500. Дават заплати на 120 000 души. Почти половината от тези шофьори карат в чужбина. Но като български служители. Много скоро повечето от тях могат да напуснат България и да станат наемници в Европа. Ако управляващите не направят и днешните си обещания у нас реални действия зад граница. Не само в неангажиращи разговори с моментни политици, а в документирани последици с конкретни взаимни задължения. Френският президент, който стана държавен глава панически подпиран, най-леко казано, от уплашена стара Европа, внесе преди време пакет от мерки, които целят да унищожат конкуренцията на новите страни в Евросъюза в областта на транспорта. Обяснимо. Най-голямата фирма в бранша е покрай Сена. Макроновите промени включват и отнемане на правото на работещите в нашите фирми да почиват където искат, както искат, да пазят товара си и т. н. Предложенията на Париж се променяха три пъти, докато за някои от тях се закачиха Германия, Австрия и Италия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55

Тайната за здравето и дълголетието е в храната

Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45