Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За транспорта и като предизборна кампания

БНР Новини
Транспортните фирми осигуряват 15% от БВП на страната
Снимка: БГНЕС

Петнадесет процента от брутния вътрешен продукт на страната ни се осигурява от транспортните фирми. Те са над 12 500. Дават заплати на 120 000 души. Почти половината от тези шофьори карат в чужбина. Но като български служители. Много скоро повечето от тях могат да напуснат България и да станат наемници в Европа. Ако управляващите не направят и днешните си обещания у нас реални действия зад граница. Не само в неангажиращи разговори с моментни политици, а в документирани последици с конкретни взаимни задължения. Френският президент, който стана държавен глава панически подпиран, най-леко казано, от уплашена стара Европа, внесе преди време пакет от мерки, които целят да унищожат конкуренцията на новите страни в Евросъюза в областта на транспорта. Обяснимо. Най-голямата фирма в бранша е покрай Сена. Макроновите промени включват и отнемане на правото на работещите в нашите фирми да почиват където искат, както искат, да пазят товара си и т. н. Предложенията на Париж се променяха три пъти, докато за някои от тях се закачиха Германия, Австрия и Италия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45