Чудех се как да започна една стара и болна за мен тема. На помощ ми дойде френското министерство на културата, което е избрало 18 емблематични обекта в страната си, които да бъдат подпомогнати с предимство от нова лотария, организирана с единствената цел да се финансира възстановяването и поддръжката на бедстващи културни обекти. Общо 270 обекта „ в беда“ ще се възползват от лотарията, са съобщили от министерството, цитирано от Франс прес.
В началото на кампанията, която ще стартира през септември, фокусът ще бъде насочен към 18 сгради, които се нуждаят от спешна помощ. Тези обекти се представят от различни региони на Франция и имат специфичен статут, според критериите на Министерството на културата. Въпреки това избраните монументи ще фигурират върху лотарийни билети с номинална цена от 15 евро. Средствата ще бъдат насочени към специален фонд, наречен „Наследство в беда“. Министерството на културата на Франция потвърждават, че през 2019 година ще бъде организиран втори тираж на тази лотария.
От информацията не научих какво ще спечелят лично купилите си билетчета, но ми хареса каузата, която е важна заради събирането на средства в името на културата .
Сега да се върна към болната тема за културното и архитектурно наследство на моята страна и най-вече на родния ми град.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg