Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ползата от лотариите и за още нещо…

БНР Новини
Така изглежда днес театър "Ренесанс", един от архитектурните символи на стара София
Снимка: БГНЕС

Чудех се как да започна една стара и болна за мен тема. На помощ ми дойде френското министерство на културата, което е избрало 18 емблематични обекта  в страната си, които да бъдат подпомогнати с предимство от нова лотария, организирана с единствената цел да се финансира възстановяването и поддръжката на бедстващи културни обекти. Общо 270 обекта „ в беда“ ще се възползват от лотарията, са съобщили от министерството, цитирано от Франс прес.
В началото на кампанията, която ще стартира през септември, фокусът ще бъде насочен към 18 сгради, които се нуждаят от спешна помощ. Тези обекти се представят от различни региони на Франция и имат специфичен  статут, според критериите на Министерството на културата. Въпреки това избраните монументи ще фигурират върху лотарийни билети с номинална цена от 15 евро. Средствата ще бъдат насочени към специален фонд, наречен „Наследство в беда“. Министерството на културата на Франция потвърждават, че през 2019 година ще бъде организиран втори тираж на тази лотария.
От информацията не научих какво ще спечелят лично купилите си билетчета, но ми хареса каузата, която е важна заради събирането на средства в името на културата .
Сега да се върна към болната тема за културното и архитектурно наследство на моята страна и най-вече на родния ми град.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45