Акад. Светлин Русев ни напусна малко преди да отбележи своя 85-годишен юбилей. Подготвяше поредната изложба, с която искаше да изненада не само тези, които харесваха неговото творчество, но и всички почитатели на изобразителното изкуство. „Като млад художник показвах новите си картини само на двама-трима човека, с които общувах като с много близки приятели и на които си позволявах да се доверя. А и те самите бяха големи творци… Бай Дечко Узунов обикновено беше внимателен към детайлите. Но понякога и с едно изречение определяше съдбата на творбата. Богомил Райнов имаше по-глобален поглед, търсеше различни внушения и взаимовръзки със зримото и незримото…” Това сподели акад. Русев по време на една от нашите срещи, когато разказваше за първите си стъпки в изкуството, творческите експерименти и за отношението си към творците и колекционерството.
Той се чувстваше ангажиран не само към съдбата на големите проекти в областта на културата, но и към значимите проблеми на обществото и в социален и в политически план. Настойчиво търсеше диалог с държавата, като отстояваше своите виждания, убеден, че го прави за благото на всички…Но не винаги успяваше. „Държавата, казваше той, притежава нещо, което не се измерва с думи, не се измерва с пари. Тя притежава едно духовно присъствие, което по един неуловим начин - и това е смисълът на изкуството - влияе и формира човешката душевност. А една изградена човешка душевност, и извисена, вече е много за една нация”..
Поколения българи свързват неговото име с важни събития в българската култура и ще го помнят като един от най-големите колекционери на художествени произведения у нас. Определяха го като силна и противоречива личност, но той остави ярка следа в изкуството и в развитието на творческите процеси… Излага оригинални творби в неговото „Ателие-колекция Светлин Русев” в София - една от най-интересните български галерии и един от първите частни музеи в България. През 1984 година подарява на родния си град Плевен голяма колекция от съвременно и класическо българско, източно и африканско изкуство, С нея е открита Художествена галерия „Ателие „Колекция Светлин Русев“, разположена в уникалната сграда на бившата градска баня - архитектурен паметник на културата с национално значение, създадена по проект на известния българския архитект Никола Лазаров.
За каузата на акад. Светлин Русев разговаряме с доц. Ружа Маринска, изкуствовед, историк на изкуството, художествен критик, преподавател по история на изкуството в Националната художествена академия и Нов български университет, директор на Националната художествена галерия в началото на българския преход.
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
Обичаната българска поетеса Маргарита Петкова празнува рожден ден на 21 февруари! Tой не влезе със взлом във сърцето ми. Седна пред прага му и каза – ще чакам, докато ми отвориш. Аз му казах – изхвърлих ключа през прозореца. Той отвърна – ще сляза да го потърся. Беше много отдавна – прошепнах – сигурно е потънал вдън земя безвъзвратно. Той ми..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg