Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 години София Прайд – мирното шествие на ЛГБТИ обединява и разделя

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

28 юни 1969 година се смята за началото на световното гей движение. На 27 срещу 28 юни акция на полицаи в гей бар Стоунуол Ин, Манхатън, Ню Йорк арестува бармана и няколко гости. По онова време в САЩ хомосексуализмът се наказва със закон. Около 200 души не си тръгват от бара, напрежението ескалира, размириците продължават до късно през нощта, а на следващата сутрин улиците наоколо осъмват с лозунги: „Подкрепете хомосексуалистите“. Вечерта бунтът е възобновен. Над 200 гей мъже, лесбийки и травестити водят битка с 400 полицаи от отряда за борба с размириците. Това е първият в историята бунт на хомосексуалните, който отеква в цял свят, а по-късно всички гей шествия се правят на или около датата 28 юни.
За да се стигне до първия български Прайд на 28 юни 2008 г. ЛГБТИ (лесбийки, гей, бисексуални, транссексуални и интерсексуални) активизмът у нас извървя дълъг път. Българска гей организаця „Джемини“ от създаването си през 1992 г. се бори за социалната интеграция на ЛГБТИ и води неравна битка с общественото мнение, медиите и политиците, а също има значителна роля за приемането на българския Закон за защита от дискриминация, влязъл в сила в началото на 2004 г. и признат за един от най-добрите подобни закони в Европа. През 2005-та на 17 май – международния ден за борба с хомофобията БГО „Джемини“ осъществява „Поход за равноправие“ – мирно шествие до Парламента. Макар че в него участват само десетки ЛГБТИ активисти – мнозина смятат това шествие за първия Прайд в България.
И така – до 2008 г. когато България, БГО „Джемини“ и София вече бяха готови за първия български Прайд.
А бяха ли наистина…
На 9 юни предстои 11-ото издание на София Прайд, а още на 12 май започна програмата на София Прайд арт която представи 20 арт събития – изложби, спектакли, музикални и танцови представления, инсталации, някои от които ще продълат до събота включитнелно. За 7-а поредна година пък Sofia Pride Film Fest представя на българските зрители най-доброто от световното ЛГБТИ кино с 17 документални, игрални и ексриментални филма, 3 от които ще бъдат показани в седмицата след София Прайд.
Откакто се провежда София Прайд винаги има хора, които смятат неговото съществуване за ненужно, а има и такива от ЛГБТИ общността, които споделят мнението, че в този си вид Прайдът провокира хомофобия и хомофобски действия, а не стимулира обществена дискусия.
В събота хиляди хора, ще участват на 11-ия български Прайд – най-голямото правозащитно събитие у нас.
С видимостта си прайдът разкрива ЛГБТИ като легитимна част от обществото – български избиратели и данъкоплатци, които имат право да искат разрешаване на проблемите си.
А инакомислещи винаги ще има. Но винаги е по-добре техните аргументи да не включват насилие.
Наистина в последните години преди, по време и след София Прайд няма сериозни инциденти, но все още в България лейсбийките, гей мъжете, бисексуалните, транссексуалните и интерсекс хората продължават да се сблъскват не само с неразбиране и отричане, но и с явно насилие.
Само един пример: убийците на Михаил Стоянов, срещнали го в Борисовата градина през септември 2008 г. и го убили, защото по техните думи: „приличал на гей“, са все още на свобода. Докато има дори само един случай на насилие от омраза, ще има смисъл и от Прайд у нас. Както, разбира се, и от дебат по правата и проблемите на ЛГБТИ в България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10