Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За наречията в българския език и за още нещо

Снимка: Венелина Попова

Парламентът отхвърли мониторинговия доклад за 2017 г. на правителството по Националната стратегия за интегриране на ромите. В отсъствие на вицепремиера Валери Симеонов, чийто ресор е интеграцията.
Три часа избраниците на народа са водили спорове около един единствен въпрос, а именно „Могат ли да се интегрират ромите?“ и едва ли е имало някой в залата, но и не част от  нея, да каже на българските парламентаристи, че така зададен въпросът е напълно непродуктивен, да не говорим, че е и дискриминационен. Ако уважаемите народни избраници бяха използвали местоименното наречие „как“ и го бяха поставили в началото на дискусионния въпрос, то в хода на дебатите би имало изключителна конструктивност, полезност и липса на съмнителна дискриминационност.
Уморително до втръсване бе да научим след дебатите в Парламента, най-вече от представителите на „Обединените патриоти“, че „дължината на моркова и тоягата трябва да бъдат еднакви“, реновиран цитат от г-жа Светлана, съпругата на Томислав Дончев, както и че някои си имал докторантка от ромски произход, а и да чуем йеремиев плач по миналото и строителните войски, даващи професия и работа на ромите. Да не говорим за коментарите, че интеграция на неинтегрируемото е нонсенс. И политическите нападки – кой повече и кой по-малко в годините от различните политически партии са участвали в процеса на интеграция.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29