Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В „Покана за пътуване“ – обезщетения при провалени пакетни почивки, до Светите земи с Албена Борисова

БНР Новини
9
Стената на плача
Снимка: личен архив на Албена Борисова

Казват, че щастието никога не излиза от мода. Любовта към приключения – също! Така че „Покана за пътуване“ e най-модерното предаване.
Сложете си ръка на сърцето и признайте колко пъти ви е идвало да удушите авиокомпанията, зарязала ви насред път, да хвърлите един здравословен бой на наглите служители в хотела или да тръшнете с хватка представител на туристическа агенция, който ви е обещал късче земен рай, а ви е запокитил във филиал на ада.
С казаното по-горе изобщо не провокирам агресия, а ви подготвям за следващия разговор. От директора на Европейския потребителски център Игнат Арсенов ще научите как да си търсите правата, когато сте на път и най-вече какви са те. Има полезни новини! Е, при нередности няма да си спестите нервите, но поне ще получите компенсация.
През последните години стана ясно, че фалитът ходи и по туристическите агенции, но малцина от ужилените клиенти знаят, че те имат задължителни застраховки, с които да възмездят пострадалите.

Какви са правата ви на курортист и турист.
Видеото е предоставено от Европейския потребителски център в България.



Някои писатели творят сред природата, други имат нужда от пълна тишина, а трети предпочитат жуженето на градските кафенета. Нели Беширова пък обича да пише в… самолет. Дамата със строга професия има солиден бизнес, който изисква дълги полети. Резултатът от тях са детската книжка „Умно дете си ти, Тино“ и романът в писма „Любов и его“, заради които Нели е приета за член на Международния ПЕН клуб. Четивото за малчугани е издадено със съдействието на УНИЦЕФ на български, английски и арабски и се подарява на деца в нужда. Авторката се просълзила, когато от благотворителната организация ѝ изпратили снимка от ромска стаичка, в която имало само едно дрипаво легло, а на рафта до иконата стояла нейната книга, цялата в отпечатъци от детски пръсти. Нели Беширова ще разкрие тайната как се твори в самолет и кои са любимите ѝ посоки. Тя не само издава книги, ами има сърце за култура и просвета. Тя отпуска стипендии за децата на онези свои служители, които не могат да си позволят образованието им, спонсорира автомобилния състезател Григор Григоров, носител на Европейския рали трофей за 2017 г. и е сред продуцентите на българския филм „12-и А“.
За нашите прадеди да стигнат до Божи гроб и да станат хаджии е било висше постижение в живота. Затова са го прибавяли като титла към името си. Днес не е чак толкова трудно да посетиш светите земи, но пак си е предизвикателство и извисяване. За своите митарства из Израел разказва Албена Борисова.
Журналистическото око на Албена Борисова улавя нюанси, които пресъздава с удоволствие не само в статиите си, ами и в книгите „Зад гърба на КГБ“, „Безценка, която не можеше да умре“, „Фантомите на Линжда“…




На страницата на „Покана за пътуване“ във Фейсбук приключенията продължават.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05