Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джошуа Редман

петък, 5 октомври, от 17.30 часа

БНР Новини
Снимка: Бинар

Джошуа Редман – един от най-атрактивните и нашумели джазмени не само на Нюйоркска, но и на световна сцена. Изключително талантлив музикант, който внася иновативен поглед върху интерпретация, импровизация и изпълнение на тази инструмент.
Благодарение на организаторите на джазфестивалът в Пловдив и по-конкретно на джазпевицата Мирослава Кацарова, през есента на 2017-а меломаните имаха възможност да чуят този невероятен саксофонист. Той гостува със своето трио – Рубен Роджърс (контрабас) и Грегъри Хътчинсън (барабани). Тримата първокласни музиканти направиха един запомнящ се концерт, за който много дълго се говори след това.
Джошуа Редман е роден в Бъркли, Калифорния. Той е син на прочутия саксофонист Дюи Редман и танцьорката Рени Шедроф. Още от най-ранна възраст Джошуа има възможност да слуша много разнообразна музика. Първоначално той започва да свири на кларинет на 9 години, а година по-късно преминава към тенор саксофона. Не са малко музикантите, които му въздействат и от които той се учи: Джон Колтрейн, Арита Франклин, The Temptations, Earth, Wind and Fire, Принс, The Police и Led Zeppelin. Джошуа Редман участва в известния Джаз ансамбъл на Бъркли между 1983 и 1986 г. Кариерата му е започнала на шега, тъй като той не е имал сериозни намерения към музиката. Но както знаем, никога нещо временно не знаем колко дълго ще продължи, а често се оказва, че е за цял живот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57