Богат на концертни прояви беше афишът на Плевенската филхармония през изминалия сезон. Акценти бяха гостуването на диригента с международна кариера Йордан Камджалов, вечерите на мюзикъла, проектът „Обичам българската музика“, гостуването на оперни певци от България, Италия и Сърбия във Вердиевите вечери - част от проекта „Опера под звездите в парк “Кайлъка“, десетки гастроли в страната.
Трудно е да се изброят всички музикални прояви, но е безспорно, че в последно време отново се заговори за оркестъра на Плевен. Важно място в това възходящо развитие на оркестъра имат образователните и социалните програми. "Аз съм убеден, че образованието не свършва само с малките деца, а ние донякъде го правим и за техните родители" - споделя директорът на Плевенската филхармония Любомир Дяковски.
Започна подготовката и за новия сезон. Предстоят участия в Белене, където ще прозвучи Реквием от Моцарт в памет на жертвите на тоталитарните режими; ще бъде отбелязана 150-годишнината от смъртта на Джоакино Росини с изпълнение на "Стабат Матер", а в Летния театър, в поредния специален концерт на открито, солистка ще бъде Люси Дяковска. В началото на октомври със спектакъл на операта "Бохеми" от Пучини ще бъдат открити Лауреатските дни "Катя Попова" - традиционен музикален празник на Плевен с дългогодишна история.
Какво още ще предложи програмата на Плевенската филхармония чуйте в интервюто с Любомир Дяковски за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg