Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вкусни и забавни маршрути с Трансграничния център за забавления

БНР Новини

В Благоевградска област нов Трансграничен център за забавления помага на гостите да открият малките, оставащи встрани селища с великолепни гледки, с типичен поминък и характерна кухня. Културната кулинарна памет е част от световното и европейско богатство. На Стария континент Европейските дни на наследството всяка година обхващат над 70 000 прояви с участието на повече от 20 милиона души. Дори онова, което не е толкова известно или подминавано с мотива „хайде да го видим друг път“ по време на дните на наследството има шанс: на общините да покажат, а на туристите да се запознаят с невероятния местен потенциал. Любопитен факт е, че близо 8 милиона европейски работни места са свързани пряко и косвено с културното материално и духовно наследство. Съхранените обичаи и ритуалните ястия към тях са част от тази културна памет. Добрата храна събира на една маса хората от различни държави и е пряк път за лекото междукултурно общуване. С подчертан интерес туристите се отнасят към предложенията за посоките от етно-културния кулинарен календар. Тъкмо върху това акцентира Трансграничният център за забавления. Домакините от Югозападна България и Югоизточна Македония са подходили изключително практично при обособяването на мини-кулинарни съботно-неделни уикенди, които засега са 10 на брой, от септември до декември 2018 г. Със сигурност ще ви допаднат вълшебният мед от района на Рилски манастир, златното грозде от пясъчните хълмове на Южен Пирин, уханните горски плодове, фъстъците от Струмишкото поле и още, и още. Вече се работи и по новите тематични идеи за Архитектурни уикенди (януари-април 2019 г.) и Ботанически уикенди (май-август 2019 г.). Предлагането става чрез уеб портала на мрежата. Как Трансграничният център за забавления осъществява полезна връзка между домакините от малките селища и туристите, които търсят познавателни, красиви и вкусни маршрути? И какво има при съседите, оттатък границата? Отговорите можете да чуете от Симана Марковска в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06