В Благоевградска област нов Трансграничен център за забавления помага на гостите да открият малките, оставащи встрани селища с великолепни гледки, с типичен поминък и характерна кухня. Културната кулинарна памет е част от световното и европейско богатство. На Стария континент Европейските дни на наследството всяка година обхващат над 70 000 прояви с участието на повече от 20 милиона души. Дори онова, което не е толкова известно или подминавано с мотива „хайде да го видим друг път“ по време на дните на наследството има шанс: на общините да покажат, а на туристите да се запознаят с невероятния местен потенциал. Любопитен факт е, че близо 8 милиона европейски работни места са свързани пряко и косвено с културното материално и духовно наследство. Съхранените обичаи и ритуалните ястия към тях са част от тази културна памет. Добрата храна събира на една маса хората от различни държави и е пряк път за лекото междукултурно общуване. С подчертан интерес туристите се отнасят към предложенията за посоките от етно-културния кулинарен календар. Тъкмо върху това акцентира Трансграничният център за забавления. Домакините от Югозападна България и Югоизточна Македония са подходили изключително практично при обособяването на мини-кулинарни съботно-неделни уикенди, които засега са 10 на брой, от септември до декември 2018 г. Със сигурност ще ви допаднат вълшебният мед от района на Рилски манастир, златното грозде от пясъчните хълмове на Южен Пирин, уханните горски плодове, фъстъците от Струмишкото поле и още, и още. Вече се работи и по новите тематични идеи за Архитектурни уикенди (януари-април 2019 г.) и Ботанически уикенди (май-август 2019 г.). Предлагането става чрез уеб портала на мрежата. Как Трансграничният център за забавления осъществява полезна връзка между домакините от малките селища и туристите, които търсят познавателни, красиви и вкусни маршрути? И какво има при съседите, оттатък границата? Отговорите можете да чуете от Симана Марковска в звуковия файл.
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg