Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театърът във Враца отбелязва юбилей

2
Снимка: Жоро Александров

Театърът във Враца навършва 80 години от създаването си. На 27 август 1938 г. Врачански областен театър, сформиран като пътуващ, дава първото си представление на "Тайна". Тържественото откриване на първия театрален сезон на културната институция става на 9 октомври 1938 г. на сцената на стария салон на читалище "Развитие" във Враца с постановката на "Пристанала". Основател и пръв директор на врачанския театър е Стефан Кортенски /1902 - 1985/ - актьор, режисьор, драматург и театровед. 
"Днес имаме още един празник. Започна работата по един нов проект, с режисьор Николай Поляков, по повестта на Достоевски "Сънят на чичото". Един страшно интересен материал, в който ще участват главно младите актьори на театъра. Вероятно към края на ноември нашите зрители ще могат да се насладят на новата премиера", каза в "Посоките на делника" директорът на врачанския Драматично-куклен театър Анастас Попдимитров.
Културната институция е в основата на един от най-престижните форуми - Националния фестивал на малките театрални форми. 
Повече за историята и развитието на театъра и как театралите ще отбележат годишнината си- чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Време за награда

В края на празничната за предаването година с удоволствие споделяме, че това, което с любов, професионализъм и постоянство правим в продължение на три десетилетия, е забелязано и оценено от студентите и преподавателите от Факултета по славянски филологии на Софийския университет. На 17 декември на тържествена церемония в аулата на..

публикувано на 25.12.24 в 11:33
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35
Георги Господинов

Георги Господинов: Ние сме направени от това, което говорим

В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се..

публикувано на 05.12.24 в 10:31

Стефка Евстатиева: Харесвам непринудеността в общуването между хората

През м. април 2010 г. предаването "За думите" се обогати с нова рубрика – "Моята любима дума". Задавахме два въпроса на обичани, изявени и доказали се в своята област наши съвременници – "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…" Разбира се, не сме се и помисляли, че човек може да си има една любима дума от всички..

публикувано на 01.12.24 в 09:45