Румъния обмисля дали да оспори пред европейските институции публикувания вчера силно критичен доклад на Европейската комисия, засягащ съдебните реформи в страната, предаде Франс прес.
Заместник-председателят на Камарата на депутатите и бивш министър на правосъдието Флорин Йордаке, цитиран от интернет сайта на вестник "Либертатеа", потвърди, че е обсъдил с министъра на правосъдието Тудорел Тоадер възможността за оспорване на документа пред Европейския съд. По думите му, решението ще бъде взето след анализ от страна както на парламента, така и на правителството.
В доклада на Еврокомисията се отправят критики към румънските власти за съдебните реформи, които са предизвикали опасения за заплаха към върховенството на закона и демократичните ценности, отбелязва Франс прес. Критици твърдят, че прокараните от правителството промени са неконституционни и застрашават независимостта на съдебната система.
Междувременно румънските депутати одобриха проектозакон, който би анулирал доказателства, получени чрез подслушване, предаде Ройтрес. Ако влезе в сила, законът би отменил със задна дата доказателства, събрани от разузнавателните служби по искане на прокурорите въз основа на съдебни заповеди.
Телевизия "ДиДжи 24" определя това като победа за управляващата коалиция, в която влизат Социалдемократическата партия и Алиансът на либералите и демократите. Телевизията припомня, че лидерът на социалдемократите Ливиу Драгня беше осъден на две години затвор условно през 2016 г. за изборни злоупотреби и в момента обжалва ефективна присъда по дело за злоупотреба със служебно положение.
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg