Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалните изкушения на „Киномания 2018“

БНР Новини

Макар че, за разлика от своя с 10 години по-малък събрат „София Филм Фест“, не започва като музикално-филмов фестивал, а като световна кинопанорама, в „Киномания“ музиката винаги е била на почит. Ще припомним, че именно софийският есенен кинофорум бе причина на големия екран да оживеят отново легенди като Би Би Кинг и Джими Хендрикс, джаз величия като Ела Фицджералд, Джон Колтрейн, Джанго Райнхард, попикони като Далида… И това са пресни спомени от последните една –две години. Но стига носталгия, още повече че в случая „Киномания 2018“ е неуместна. Трийсет и второто й издание отново бе щедро на музикални кинозаглавия. Дори и без да са обособени в специална рубрика, всяко от тях говори достатъчно красноречиво: като например 135-минутния „Вълшебната флейта“ на Ингмар Бергман (включен в ретроспективата по случай 100-годишнината от рождението на великия шведски режисьор), в който автор на музиката е самият Волфганг Амадеус или „Сарабанда“ – отново на Бергман, с камерни опуси от Бах, Брамс, Шуман. Към музикалните акценти на фестивала непременно трябва да прибавим и прожекциите на култовата анимация „Жълтата подводница“ /половин век след премиерата й/, както и документалните „Моето поколение“ на британския режисьор Дейвид Гати (за зараждането и развитието на попкултурата през 60-те години на миналия век) и „Музикалният храм на Алабама“, пресъздаващ атмосферата на малкото градче Масъл Шоулс, където, в емблематичното звукозаписно студио „Фейм“ на Рик Хол се раждат хитове като Brown Sugar, When a Man Loves a Woman,Mustang Sally, Tell Mama. Сред вълнуващите музикално-филмови преживявания с адрес „Киномания`2018“ ярко се открои и премиерата на 60-минутния филм на режисьора и продуцент Георги Тошев „Соня Йончева. Sempre Libera“, проследяващ изпълнената с препятствия, превратности, но и щастливи случайности кариера на българското сопрано Соня Йончева.

Сряда, 5 декември, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51