Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слушайте „Студио „Червеното пони“ от Пловдив през 2019-а

БНР Новини
На 14 декември екип „Артефир“ постави началото на инициатива, която ще съпътства Пловдив като Европейска столица на културата през цялата следваща година. Идеята така да подкрепим първия български град, спечелил привилегията да бъде културна столица на Стария континент е на Георги Василски – дългогодишен радиожурналист, ръководител в пр. „Христо Ботев“ и главен редактор до деня, в който ни напусна преди три месеца след боледуване. Всъщност, „Студио „Червеното пони“ е неговият последен проект.
Водещи на „Артефир“ в това първо издание бяха Валентина Михайлова и Румен Леонидов, а на „Време и половина“ – Александър Михайлов. Предаването се излъчи от Къщата-музей „Атанас Кръстев / Начо Културата“ с галерия „Червеното пони“. Защо поредицата носи това странно за незапознатия име, какво ще бъде участието на местните културни общности и на гражданите, независимо от професията им, как младите пловдивчани гледат на шанса градът им да е културна столица на Европа, готови ли са всички да осъществят девиза „Заедно“ на практика четири години след обявяването на избора – отговорите ще търсим не само в това предаване, но и в следващите – по едно всеки месец от 2019 година. В първия звуковия файл ще чуете галеристката Рени Николова, писателя Недялко Славов, драматурга на пловдивския театър Александър Секулов, Пенка Калинкова – автор на книгата „Познатият/непознат Пловдив“, Павлина Маринова от галерия L’Union de Paris, представяща изложба на Кольо Карамфилов, Теодор Караколев с коментар за осъществените и неосъществени инфраструктурни проекти в навечерието на 2019-а, артистичния директор на ОФ „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева за първите прояви от програмата.
Във втория звуков файл в „Студио „Червеното пони“ гостуват Стефан Стоянов – зам. кмет на Пловдив, и Тони Симидчиева, председател на регионалната занаятчийска камара.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41