Ще излъчим част от Гала концерта, състоял се на 7 декември, като част от фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора. В него участваха едни от най-изявените млади български оперни певци, хорът и оркестърът на Старозагорската опера. Диригентът Ивайло Кринчев беше избягал от традиционните хитове на Росини и предложи на публиката музика, която рядко може да се чуе по нашите сцени. Бих цитирала оперите „Пътуване до Реймс“, „Жената от Езерото“, „Вилхелм Тел“, „Семирамида“, „Мойсей в Египет“. Разбира се не може без популярни фрагменти и в този концерт това бяха „Пепеляшка“ и „Италианката в Алжир“ – опера, която Старозагорската опера ще представи сценично в съвсем близко бъдеще.
От всички изпълнения избрах да чуете:
• Рондо на Елена от операта „Жената от езерото“ – „Tanti affetti...“ - изпълнява: Мила Михова
• Ария на Асур „Deh ti ferma…” от операта „Семирамида“ - изпълнява Ивайло Джуров
• Дует на Семирамида и Арзаче от операта „Семирамида“ - изпълняват Мила Михова и Петя Петрова
• Ария на Дандини от операта „Пепеляшка“ – „Come…” - изпълнява Валери Турманов
• Ария на Изабела от операта „Пепеляшка“ – „Nacqui…“ - изпълнява Петя Петрова
• Каватина на Семирамида от операта „Семирамида“ - „Bel raggio…” - изпълнява Емилия Иванова
• Квартет и хор от операта „Мойсей в Египет“ - изпълняват Петя Петрова, Емилия Иванова, Ивайло Михайлов, Ивайло Джуров
• Финал на I-во действие из операта „Италианката в Алжир“ (от „Dite, chi e quella femmina… Nella testa ho un campanello…”), изпълняват Петя Петрова, Емилия Иванова, Мила Михова, Ивайло Михайлов, Валери Турманов, Ивайло Джуров.
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg