Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

#ДаБъдеБаня

Защо Централната минерална баня в София не е баня в началото на ХХI век и какво следва?

БНР Новини
Мария Мира Христова и Антоанета Салфидж
Снимка: Светлана Тодорова

Два пръстена от минерални извори обграждат планината Витоша, в подножието на която е все по-гъсто населената София, която расте, но не старее. В герба на града от древността до днес неслучайно присъства символът на минералните извори, чийто състав и лечебни свойства в северната, южната, източната и западната част на Софийската котловина са разнообразни и доказано лекуват различни заболявания. Според данни от проучванията изворите са с голяма дълбочина и добро възпроизводство, което улеснява ползването им.

По ирония на съдбата тези минерални извори продължават хармонично да покриват територията на съвременната българска столица, но това не означава, че се използват хармонично и по предназначение. Най-драстичният пример в това отношение е фактът, че Централната минерална баня в София не е баня в началото на ХХI век. Сериозни критики по повод минералните води в отсъствието на столичния кмет Йорданка Фандъкова белязаха и публичното обсъждане на проекта за бюджет на София за 2019 година, в който няма предвидено финансиране за обекта.

В студиото на „Нашият ден“ представителят на сдружение „Термално-нормално“ Антоанета Салфидж застъпва позицията против това Централната минерална баня на София да се превърне изцяло в музей, включвайки и северното крило, което в първоначалния проект е предвидено за сектор с действащи минерални басейни. Преди месеци пред банята по този повод имаше протест във вид на флашмоб по хавлии. Г-жа Салфидж посочва като начин за запазването на естествените функции на Централната минерална баня чрез Северното й крило и евентуалното участие в програмата „Региони в растеж“, чрез която могат да бъдат осигурени необходимите средства.

Хидрогеологът проф. Павел Пенчев се включва с експертна оценка на ситуацията за това, че дори и дебитът на минералната вода в находище София-център да е намалял до 12 литра в секунда, това е повече от достатъчно за нормалното функциониране на Северното крило на банята като балнеологичен или СПА център. Друг е въпросът, че е важно да се провежда редовен и прозрачен мониторинг на минералните извори на територията на столичния град.

Има ли светлина в тунела в този дългогодишен спор и ще бъде ли баня Централната минерална баня в началото на ХХI или басейните ще се превърнат в концертни и театрални зали?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21