Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

#ДаБъдеБаня

Защо Централната минерална баня в София не е баня в началото на ХХI век и какво следва?

БНР Новини
Мария Мира Христова и Антоанета Салфидж
Снимка: Светлана Тодорова

Два пръстена от минерални извори обграждат планината Витоша, в подножието на която е все по-гъсто населената София, която расте, но не старее. В герба на града от древността до днес неслучайно присъства символът на минералните извори, чийто състав и лечебни свойства в северната, южната, източната и западната част на Софийската котловина са разнообразни и доказано лекуват различни заболявания. Според данни от проучванията изворите са с голяма дълбочина и добро възпроизводство, което улеснява ползването им.

По ирония на съдбата тези минерални извори продължават хармонично да покриват територията на съвременната българска столица, но това не означава, че се използват хармонично и по предназначение. Най-драстичният пример в това отношение е фактът, че Централната минерална баня в София не е баня в началото на ХХI век. Сериозни критики по повод минералните води в отсъствието на столичния кмет Йорданка Фандъкова белязаха и публичното обсъждане на проекта за бюджет на София за 2019 година, в който няма предвидено финансиране за обекта.

В студиото на „Нашият ден“ представителят на сдружение „Термално-нормално“ Антоанета Салфидж застъпва позицията против това Централната минерална баня на София да се превърне изцяло в музей, включвайки и северното крило, което в първоначалния проект е предвидено за сектор с действащи минерални басейни. Преди месеци пред банята по този повод имаше протест във вид на флашмоб по хавлии. Г-жа Салфидж посочва като начин за запазването на естествените функции на Централната минерална баня чрез Северното й крило и евентуалното участие в програмата „Региони в растеж“, чрез която могат да бъдат осигурени необходимите средства.

Хидрогеологът проф. Павел Пенчев се включва с експертна оценка на ситуацията за това, че дори и дебитът на минералната вода в находище София-център да е намалял до 12 литра в секунда, това е повече от достатъчно за нормалното функциониране на Северното крило на банята като балнеологичен или СПА център. Друг е въпросът, че е важно да се провежда редовен и прозрачен мониторинг на минералните извори на територията на столичния град.

Има ли светлина в тунела в този дългогодишен спор и ще бъде ли баня Централната минерална баня в началото на ХХI или басейните ще се превърнат в концертни и театрални зали?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20