Знаете ли кои са най-големите пътешественици сред нас? Птиците, разбира се. Затова и ние ще говорим за необикновените маршрути на птиците и за това защо наличието на птици около нас е толкова важно. Защо птиците са знак, че светът се намира в равновесие и как трябва да пазим това равновесие.
Доц. Борис Николов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, ни води по пътя на птиците – той ни разказва за птичите маршрути и за местата, където могат да се наблюдават различни видове.
Но когато говорим за птици, ми се струва, че съществува една странна зависимост – ние рядко виждаме птиците, когато не ги познаваме. Дори да пеят до нас, рядко чуваме песента им. А в момента, когато се научим да ги разпознаваме, тогава с лекота откриваме, че те са навсякъде около нас.
Затова тази история започва първо с един градски маршрут - до Природонаучния музей в София, където се намира и Школата по орнитология и природозащита, за да направим поне опит да се научим да разпознаваме птиците.
И като става въпрос за Школата по орнитология и природозащита, може би трябва да ви разкажа за нея – представете си зала, подобна на класна стая, а край масите небрежно са оставени макети в естествен размер на морски орел и на малък креслив орел, например. С почти двуметров размах на крилата.
И вместо ученици – хора - от 9 до 50 и повече години, които внимават за отличителните белези на всяка птица. И слушат внимателно, за да различат звука, който издава малкия ястреб от обаждането на големия ястреб. Или правят опит да разпознаят по отличителни белези големия червононог водобегач от кривоклюния брегобегач, например.
Но сигурно не е изненада, че този градски маршрут - до залата на Природонаучния музей в София, по-късно ще отведе голяма част от тези хора до други места – до интересни точки на наблюдения.
Защото през последните години тенденциите по света, пък и у нас, показват, че все повече хора се интересуват от бърдуочинг и са склонни да преследват любимите си птици до различни краища на света.
С доц. Борис Николов говорим не само за крехко равновесие в природата, но и за хубавите места за наблюдение на птици.
В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg