Акцентите в предаването са свързани с последните проучвания на българските историци, изследващи трагичната съдба на Васил Иванов Кунчев. Поканил съм доц. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, чиято книга „Васил Левски сред своите в родината и отвъд Дунава“ току-що излезе. В нея авторката за първи път обяснява как 24-годишният дякон Игнатий се превръща във Васил Лъвский. Разгледахме обществената обстановка и историческите събития, които определят оформянето на възгледите на бъдещия Апостол.
За първи път беше огласено кой тласка младия Васил към революционната борба с имена, с факти, беше разгледана и хипотезата къде се губят следите на Дякона в продължение на три месеца преди да замине за Белград, за да се запише в легията на Раковски.
Спрехме се и на отношенията на между Панайот Хитов и Левски – по време на четата и след втората легия. Защо в края на живота си Хитов твърди, че след като Раковски е предложил Левски за знаменосец, в последния момент го предупредил да не му дава тази длъжност, която на практика е втори зам. командир на четата. Коментирахме и отношенията между Каравелов и Левски: през какви етапи преминават те, какво означава продължителното мълчание на Каравелов след смъртта на Апостола. Какви са греховете на Каравелов, каква е ролята му на агент на руското разузнаване?
И още: фалшификат ли е писмото на Левски до Каравелов в Белград, в което Дякона пише, че е добре, че продължава дейността си, а датата е от деня, в който Левски вече е в кауша. На това писмо обръщат внимание единствено Страшимиров и Николай Генчев.
Какви са отношенията между Ботев и Левски – факти, хипотези, легенди.
Кои са последните поръчения на Левски към съмишлениците му.
В предаването участваха още арх. Людмил Леонидов, автор на книга за Левски, Радка Казанджиева от БАН, която е дъщеря на голямата изследователка Кирила Възвъзова, първата, която е разчела личния бележник на Васил Левски и автор на документалния летопис, проследяващ пътя на Апостола от 1837 до 1873 г.
По телефона от Велико Търново се свързвахме с Цветолюб Нушев, един от съставителите на новия сборник с избрани писма на Левски 1866-1872 г.
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg