На 10 март се навършват 70 години от рождението на писателя-фантаст, драматурга, преводача, журналиста, университетския преподавател и книгоиздател Агоп Мелконян. „Пътеки за отвъд“ е специално издание с избрани произведения от творчеството му. Съставител на изданието е съпругата на писателя Людмила Мелконян. В книгата са включени романът „Смърт в раковината“, 24 разказа и новели.
Агоп Мелконян е един от най-четените и превеждани български писатели. Той е автор на няколко романа и сборници с фантастични повести и разкази. Театралната публика познава Агоп Мелконян и като автор на пиеси.
Една голяма част от творчеството на този деен талант са преводите – Братя Стругацки, Едгър Алън По, както и големите имена на арменската поезия и литература. Вартануш Топакбашян – главната редакторка на вестник „Ереван“ представи в предаването „Антология на арменската поезия от 4 до 20 век“, чийто подбор и превод са плод на усилията на Агоп Мелконян.
Отишлият си едва на 57-годишна възраст писател има принос и в основаването на катедрата по арменистика към СУ “Св. Климент Охридски“. Самият той преподава на студентите-филолози.
Грижовното отношение на Агоп Мелконян към младите автори не е забравено. Своеобразно продължение на работата му с тях е съществуванетона Конкурс за кратък фантастичен разказ на името на Агоп Мелконян. Тази година вече се осъществява осмото издание. До 31 март продължава срокът за приемане на разказите. Повече за конкурса разказва Джовани Чемишанов, представител на „Сборище на трубадури“ – организатори и „двигатели“ на литературното съревнование.
Размислите на писателя Агоп Мелконян за фантастичното и никак нефантастичното, но пък много тревожно в живота на днешния човек, можете да чуете в записа от Златния фонд на БНР от 2004 година.
Китайският културен център в София подготвя празнична програма в София и страната, с които ще отбележи Китайската лунна нова година. "Пролетният празник" е най-дългоочакваното събитие за китайските общности по целия свят и се отбелязва с пищни тържества и срещи с роднини и приятели. Българските любители на китайската традиционна култура ще..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година. Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..
С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..
"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата. Трите основни теми, които..
На 8 януари от 18.45 часа във филмотечно кино "Одеон" режисьорката Адела Пеева ни връща към своя документален филм "Излишните". Филмът, заснет в 1999 г., разказва историите на три жени и техните семейства, разделени от т.нар. "възродителен процес" и последвалата "Голяма екскурзия" – когато за няколко месеца от България се изселват над 350 000 души,..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg