Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За мъртвите или добро, или… сентенциите не са това, което са

| обновено на 21.08.19 в 11:09 БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Те в голямата си част са откъси от текстове на древни философи, поети и политици. Извадени от текста и от контекста, много често поемат в съвсем различна посока от идеята на автора.  Освен всичко, в коренно променения свят „вечните“ мъдрости говорят на съвременния човек това, което той е склонен да чуе.

Не че няма вечни истини, що се отнася до човешката природа, навярно тъкмо това кара книгоиздателите да печатат сборници с крилати фрази, интернет да гъмжи от цитати и афоризми, а ние да намираме в тях аргументи, когато спорим, коментираме, изказваме твърдение или оборваме чуждо.

Има хора искрено „влюбени“ в сентенциите и цитатите, а принадлежащите към някои гилдии – юристи, медици, филолози, в чието образование и практика присъства латинският език, като че ли са по-склонни да ги употребяват, при това в оригинал. Познавам и доста противници на цитирането на чужди мисли, пък било то и крилати.

Така или иначе, сентенциите, афоризмите, фразеологизмите на древните мислители са част от общоевропейската култура. Много от тях са вплетени в местния словесен фолклор и са формирали възгледите на поколения. Затова те са интересни и важни, а от време на време събуждат желанието ни да поровим в историята им, за да разберем какво всъщност е казал авторът.

Точно това правим в предаването с помощта на преподавателя по латински език Димитър Драгнев.

• 25 години „За думите“ – от фонда на предаването

• Езикови справки по радиото: „лабарце“ или „алабраце“

• Забравени думи: с участието на слушателите




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25