Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

А ако оставим децата да решават сами…

Снимка: pixabay

Представяме си пълна катастрофа – разхвърляни стаи, сбивания, никакво учене, само забавления, вредни храни, провалено възпитание… Или тъкмо обратното. Все повече примери от алтернативни училищни модели показват, че когато учениците реално участват във вземането на решения, те не само че не се провалят, а напротив, научават се да представят и защитават позиция, да поемат отговорност, да приемат чужди мнения и да се учат от грешките си. Разбира се не става дума за спонтанни инициативи, а за строго научно и професионално подготвени техники, съобразени с възрастта и особеностите на конкретната група, по които учениците да правят своите всекидневни избори за живота и обучението си задължително под наблюдението и със съдействието на компетентния възрастен човек. Наръчникът „Ученическо самоуправление“ е българският опит за представяне на разнообразни начини и възможности за възпитаването на граждански и социални умения у младите чрез включването им във вземането на решения по въпроси, свързани с тях. Не показното и кампанийно „овластяване“ на групи деца за целите на определена организация, институция или събитие, а всекидневно практикуване на демократични и социократични модели ще възпитат свободните, инициативни, гъвкави и толерантни граждани, каквито искаме да са децата ни. За това разговаряме в рубриката „Всичко за образованието“ с Мариана Банчева, образователен експерт от Института за прогресивно образование, и Катина Цолова, учителка.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51